Picture
Bought all this w/2 boys in less than 40 mins
By last Friday, my family worked it's way to the end of our cereal reserves when this sale came along.  Even I dreaded having yet another bowl of Raisin Bran.  By taking advantage of the B1G1 sales, stacking competitors q's (Earthfare and Whole Food $1 off Cascadian Farm products with $.75 off manufacturer's q's, our Granola cereal cost only $.24 a box), the cereal practically paid for itself!  We ended up with 4 boxes of Raisin Bran Crunch - deliciously different animal from the plain Raisin Bran; 2 plain Raisin Bran (may make muffins and share the rest with our chickens; 4 boxes of Golden Grahams and 3 boxes of Cascadian Farms Cinnamon Raising Granola. Thankfully my local Publix takes almost any competitors q's - my store does not honor E-Vic deals because they aren't printed like a traditional coupon.

Can't pass up any week that includes a variety of fresh produce on sale. NUTRITION NOTE:  Buying produce in season - $.99 or less per pound - is the most popular tip for eating healthy on a budget.  I caved and bought a pack of Kraft Deli slices that weren't on sale (about $2.39 after q) to cash in on the Publix deal of getting $1 off produce.  So for my either my yellow squash, zucchini, green beans, eggplant or okra was free).  I used 2 more Earthfare q's to get $2 off the beef wyb 2 Snyders flavored pretzel nibbles.

Can't wait to get back to you with the recipes that develop from this week's bounty!  Check back soon!



Leave a Reply.


Easy Recipes for Cheap Living
Last Updated November 26, 2010
Web Site Content by Mrs. Germaine Jenkins (gwhiz@germainesolutions.com)
Easy Recipes for Living Well on a Budget